חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זה מחוץ לתחום בשבילי!

כולנו "חוטאים" מידי פעם במאכל שאנו יודעים שאינו טוב לנו ולא מקדם את גופנו לעבר המטרות שהצבנו לו, אבל מה לעשות, הפיתוי לפעמים חזק מאתנו. קשה מאוד להגיע למצב שבו אנו שולטים באוכל ולא האוכל שולט בנו, אולם אם נצליח לגרום לכך שמאכלים מסוימים יהיו "מחוץ לתחום בשבילנו" הרי שעשינו צעד חשוב קדימה.

הבה נבחן את הסיטואציה הבאה: נניח שאני אדם שומר כשרות. קמתי בבוקר, פתחתי את המקרר ומולי ניצבת עוגת מוס בת 3 שכבות שהגיעה אל המקרר באורח פלא. אני מאוד אוהב עוגות מוס, והפיתוי הוא חזק. אני מתלבט האם לאכול או לא, ומסביר לעצמי בראש למה זה בסדר לקחת רק חתיכה קטנה. כעבור כמה דקות, אחרי שאכלתי 3 חתיכות עוגה, ייסורי המצפון נוקפים בי, ההרגשה בבטן לא טובה, ואני מרגיש מאוכזב מעצמי שלא עמדתי בפיתוי. מצד שני, אני חושב לעצמי, הפיתוי היה גדול מידי, ועלי להיות סלחן עם עצמי: אמנם נפלתי, אבל עוגת מוס היא המבחן הכי קשה שלי…

כעת בוא נבחן את הפיתוי בסיטואציה אחרת: סיימתי ארוחת צהריים משביעה, אכלתי סלט, תפוחי אדמה וחזה עוף. אני אמנם שבע, אבל בא לי "משהו מתוק" אחרי הארוחה. אני פותח את המקרר, ואותה העוגה ניצבת מולי. אני אמנם אוהב לאכול עוגות מוס, אבל בהיותי שומר כשרות, אני יודע שכיוון שהעוגה חלבית ואני רק סיימתי לאכול חזה עוף, אינני יכול לאכול ממנה. מבחינתי העוגה היא מחוץ לתחום, המבחן אפילו לא קיים כאן. אותה העוגה שלא יכולתי לעמוד מולה בבוקר, אינה באה כלל בחשבון כרגע!

מה בעצם קרה כאן? למעשה קיבלתי החלטה שאני מקפיד על חוק מסוים. לא חשוב מדוע החלטתי לשמור דווקא על חוק זה, לא חשוב מה המניעים שלי(בריאות, כשרות וכדומה), על החוק הזה אני לעולם לא אעבור. אין סיכוי שאני אכשל בו לא משנה מה יקרה. נסו לשדל בן אדם ששומר כשרות לאכול חלב אחרי בשר. אם תגידו לו: "רק פעם אחת ודי, מה זה כבר משנה? מה כבר יקרה? אל תהיה קיצוני" האם זה ישכנע אותו? מובן שלא.

לכן, אנו יכולים להחליט שמאכל מסוים, או קבוצת מאכלים, הם "מחוץ לתחום" מבחינתנו, באותו אופן שאכילת חלב אחרי בשר זה מחוץ לתחום למי ששומר כשרות. לא חשוב על מה אנו מבססים את ההחלטה, העיקר שניתן לה תוקף. נסו להתמקד במאכלים שאתם יודעים שהם מזיקים לכם, והחליטו ביניכם לבין עצמכם שמהיום הם "מחוץ לתחום" מבחינתכם. תנו תוקף להחלטה, ואל תגעו במאכלים אלו יותר לעולם. קחו בחשבון שסטייה מהכלל, אפילו חד פעמית, מרוקנת את ההחלטה שלכם מתוכן. מניסיון, ההתמודדות לאחר החלטה כזו הופכת להיות קלה בהרבה, ולפעמים אפילו לא קיימת.

בהצלחה!

דילוג לתוכן